اصحاب رسّ چه کسانی هستند؟

امام حسین (علیه السلام) می فرمایند: مردی از اشراف بنی تمیم سه روز قبل از ضربت خوردن امیر المومنین علی ابن ابیطالب (علیه السلام) نزد ایشان آمد، نامش عمرو بود. گفت: ای امیر المومنین به من از اصحاب رس خبر ده، در کدام عصر بودند؟ منازلشان کجا بود؟ پادشاهان چه کسی بود؟
آیا خداوند متعال رسولی را به سویشان فرستاد؟ چگونه هلاک شدند؟ من در قرآن نام آنان را یافتم ولی احوالشان را ندیدم و از سرگذشتشان بی اطلاعم.

دانلود فایل با حجم 190 KB[ موضوع ] : مقالات
[ برچسب ها ] :
ن : عبدالهی
ت : چهارشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۲
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

یک دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. حمید از دیار نجف آباد می‌گه:

  به نام بی نام او

  این مطلب را دانلود و با دقت مطالعه کردم. هرچند هیچ سند تاریخی و تحقیقی علمی درباره ی مدعای این مطلب ندیده ام؛ ولی مطلب را خواندنی دیدم.

  فکر می کنم در عصر و زمانه ای که تحقیقات علمی و تاریخی، پاسخی شده است به بیشتر سوالات مبهم گذشته های انسان، بد نیست اینگونه موارد رو نیز براساس مستنداتی علمی به طرح و بررسی گذاشت. هرچند در انتهای سخن، اشاره ای به نظر محترم آیه الله مکارم شده است ولی همچنان معتقدم باید بدور از تعصبات فکری و عقیدتی و دینی و بصورت علمی بررسی و مطرح گردد.

  اینکه در همه ی جوامع گذشته، اقوامی بوده اند که براساس خرافات زندگی می کرده اند؛ چیزی نیست که برکسی پوشیده باشد ولی بعنوان یک ایرانی، آن هم ایرانی مسلمان، معقدم باید سنجیده تر و علمی تر سخن گفت. برای مثال دهها توجیح و تفسیر و داستان درباره ی هر سنت و رسم و رسوم ایرانی ذکر شده است ولی یک محقق اهل قلم، باید با در نظر داشتن همه ی جوانب آن به قضاوت بنشیند و یا اینکه در یک مقاله،بیشتر موارد و داستانهای متقن و قریب به یقین را، بدون هیچگونه تعصب و یا انتخاب، منتشر کند.

  بهرحال مطلب خوب و خواندنی بود هرچند که برای بنده به شخصه، کمتر باور کردنی است. باز هم تشکر.

  درود و دو صد بدرود … ارادتمند حمید

دیدگاه خود را به ما بگویید.

 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.