حوزه علمیه نجف آباد » حدیث غدیر
 
 
 
حدیث غدیر

حدیث غدیر از احادیثی است که تواتر آن را بزرگان و دانشمندان علم رجال و حدیث اهل سنت تایید کرده اند. بنابراین نمی توان در اصل صدور آن تردید کرد اما اینکه منظور رسول خدا از مولا ی ولایت و امامت امیر المومنین بود یا صرف محبت و دوستی آن حضرت، بحثی است که از گذشته تاریخ بین مورخان شیعه و سنی جریان داشته است.
بسیاری از بزرگان و دانشمندان اهل سنت که در ادبیات عرب هم توانمند بوده اند: مولا را در روایت غدیر به معنای دوستی گرفته اند حتی ادعا کرده اند که به اجماع اهل لغت لفظ مولا هیچ گاه به معنای«اولی» به کار نمی رود با این حال بسیاری دیگر از اهل لغت با آوردن مصادیق هایی به این قول تصریح نموده اند که مولی به معنای اولی آمده است. و اولی به تصرف یعنی همان امام و ولی امر.
محمدبن اسماعیل بخاری: باب تفسیر سوره الحدید قال مجاهد…«مولاکم» اولی بکم- ابن عطیه اندلی- بیضاوی- ابوعبدالله قرطبی و بسیاری دیگر به این نکته تصریح کرده اند که مولی به معنای اولی آمده است. بنابراین و مطابق با این قول بعضی از دانشمندان اهل سنت تصریح کرده اند که حدیث غدیر صراحت در امامت و ولایت امیر المومنین از جمله: ابو حامد غزالی- ابن جوزی- محمد بن طلحه شافعی و…
نکته دیگر اینکه در مورد حدیث غدیر در بعضی از نقل قول ها این روایت با لفظ ولی نقل شده است« من کنت ولیه فهذا علی ولیه»
در روایت هایی که از خلفا نقل شده است آنان خود را ولی رسول خدا می دانستند و یا ابوبکر خود را ولی امر مسلمین می دانست و این کلام به کرات از آنان نقل شده است.
نکته جالب دیگر اینکه وقتی ابوبکر می خواست عمر را به عنوان جانشین خود معرفی کند از لفظ ولی استفاده کرد. و عمر هم خود را ولی مسلمین معرفی کرد و این مسئله نشان می دهد که استفاده از این لفظ به عناون حاکم و خلیفه رسول خدا رایج بوده است و به همین مناسبت هم رسول خدا در خطبه غدیر از این لفظ استفاده کرده است.
رسول خدا(صلی الله علیه و آله) قبل از جمله« من کنت مولاه فعلی مولاه» از مردم اقرار گرفت که «الست اولی بکم من انفسکم» وقتی همه مردم سخن آن حضرت را تصدیق کردند بلافاصله بعد از آن فرود پس هرکس من مولای او هستم، علی نیز مولای اوست. استفاده از فاء تفریح در این روایت به صراحت این مطلب را ثابت می کند که ولایت امیر المومنین همان ولایت رسول خداست و مسلمانان همان طور که وظیفه دارند از فرمان رسول خدا در همه حال اطاعت نمایند واجب است از علی(علیه السلام) هم اطاعت نمایند.
نزول آیه بلاغ قبل از حادثه غدیر، روایات زیادی در کتاب های اهل سنت وجود داردکه ثابت می کند این آیه قبل از واقعه غدیر و درباره ولایت امیر المومنان است.
و نکته دیگر آنکه: بعد از آن که رسول خدا حضرت را به عناون خلیفه خود تعیین نمودند و آن را اعلام کردند مردم یکی یکی آمدند و به آن حضرت تبریک گفتند. نفس تبریک گفتن حکایت از آن دارد که حضرت علی به مقام و منصب جدیدی منصوب شده بودند و این مسئله قرینه بسیار مهمی است بر نصب آن حضرت توسط پیامبر(صلی الله علیه و اله) به عنوان جانشین.
گردآورنده: اسماعیل قربانی[ موضوع ] : احادیث و روایات اسلامی
[ برچسب ها ] :
ن : عبدالهی
ت : سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۵
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.