حوزه علمیه نجف آباد » شرح حال زندگی آیت الله مرعشی نجفی
 
 
 
شرح حال زندگی آیت الله مرعشی نجفی

آیت الله مرعشی نجفی در روز پنج شنبه 20 صفر 1315 ه . ق در نجف اشرف متولد شدند.
تدریس بیش از 60 سال در حوزه علمیه قم و نیز قبل از آن در نجف اشرف و تربیت هزاران شاگرد که هر یک از بزرگان می باشند از خدمات بزرگ ایشان است. بنیاد صد ها مدرسه علمیه و هزاران مسجد، حسینیه و کتابخانه و مراکز فرهنگی در داخل و خارج از کشور از آثار باقی مانده از ایشان است.
همچنین تالیف و تصنیف بیش از صد اثر در علوم مختلف اسلامی از دیگر خدمات ایشان است.
ایشان از روزگاری که در نجف اشرف به تحصیل و تدریس اشتغال داشته اند پیوسته در جمع آوری کتاب های نفیس خطی از هر فرصتی استفاده نموده و با انجام روزه و نماز استیجاری، کار شبانه در کارگاه برنج کوبی و حذف یک وعده غذا در بیست و چهار ساعت وجوه به دست آمده را صرف خرید کتاب می کرد. و همه آن ها هم اکنون در گنجینه کتابخانه معظم له مورد استفاده می باشد. در نتیجه تلاش مستمر ایشان در همین راستا، اکنون شاهد کتابخانه عظیمی هستیم که از لحاظ شمول نسخه های خطی نفیس، نخستین کتابخانه کشور، سومین کتابخانه جهان اسلام و یکی از بزرگترین و مشهورترین کتابخانه ها در جهان به شمار می رود.
آیت الله مرعشی در 21 محرم الحرام 1342 عازم ایران شد. و بنا به درخواست آیت الله حائری موسس حوزه علمیه قم در این شهر رحل اقامت افکند و مدتی در جلسات درس ایشان شرکت می نمود. بعد از رحلت آیت الله العظمی بروجرد از مراجعی بودند که محل رجوع متشرعان قرار گرفتند و به یکی از ارکان حوزه علمیه قم تبدیل شدند.

گردآورنده: سید مرتضی موسوی[ موضوع ] : تاریخ و سیره
[ برچسب ها ] :
ن : عبدالهی
ت : سه شنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۳
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.

 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.