۹۶ نکته در نویسندگی

نویسندگی هنر است، اما آداب دارد. همان‌طور که هنرهای دیگر هم علاوه بر تخیل و خلاقیت بر مبانی و مبادی‌یی استوار است. وحید جلیلی سال‌هاست که درس‌های نویسندگی برای روزنامه‌نگاران و نوقلم‌ها برگزار می‌کند. نکات زیر توسط یکی از هنرجویان حاضر در کلاس های وحید جلیلی تدوین شده که دانستن آن‌هابرای کسانی است که می‌خواهند نویسنده‌های خوبی برای بیان آرمان‌ها باشند مفید است. این نکات را به نقل از تریبون ار نظر می گذرانید:

۱- در توصیف باید تصویرسازی کرد، خود را نباید نشان داد. پیام را باید در موقعیت و قصه و شخصیت‌پردازی گفت، نه با بی‌تفاوتی نسبت به جزئیات آنها.

۲- ما در توصیف باید شهود و علم حضوری برای مخاطب ‌ایجاد کنیم نه اینکه فقط اطلاعات بدهیم تا خودش چیزی سر هم کند و بفهمد.

۳- تحلیل‌ها باید از نوشته حذف شوند. طوری باید توصیف و تصویر کرد تا خواننده خود به علت‌ها پی ببرد.

۴- چون حس مجموعه در هر جزئی از آن وجود دارد، چه بسا توصیف دقیق اجزاء کل مجموعه را از توصیف بی‌نیاز می‌کند.

۵- هر چه کمتر توضیح بدهی و بیشتر تصویر بسازی به شخصیت خواننده احترام گذاشته‌ای و این باعث جذاب‌شدن اثر می‌شود، هم‌چنین اگر خروج از مطلب را به شرط اینکه ادامه‌اش معلوم باشد باز بگذاری.[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : شيوه نامه ها

ن : عبدالهی
ت : پنج شنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۶
شیوه تلخیص

start

تلخیص یعنی بیان مطالب اصلی یک متن در کوتاه­ترین شکل ممکن. به عبارت دیگر تلخیص نوشته­ای است که از طریق پیرایش مطالب غیر ضروری یک متن به دست می­آید به گونه­ای که اصل مطلب از بین نرود. و لذا یک مهارت است و فنون و اصول خاصی دارد.

هدف:

اهداف کلی و عمومی تلخیص عبارتند از:

  • صرفه جویی در وقت
  • ایجاد انگیزه برای مطالعۀ بیشتر و درک بهتر مفاهیم
  • دسترسی و مرور سریع­تر و مفیدتر
  • ایجاد سهولت در فیش برداری
  • ایجاد مهارت در نویسندگی و فهم و درک بهتر مطالب
  • کمک به حافظه و کاهش احتمال فرار مطالب از ذهن
  • بهره گیری از خلاصه­ها در فنون تدریس و خطابه و گزارش دهی

اما اساساً اهداف جزئی­تر تلخیص می­تواند بسته به نوع تلخیص متغییر باشد. در واقع باید دید که قرار است چه نوع تلخیصی انجام شود و بعد هدف مشخصی از آن تبیین گردد . به طور کلی تعیین هدف جزئی در تلخیص نیز بسیار مهم است چه آنکه تعیین این دسته از اهداف به نگارنده کمک می­کند که خط مشی و روش تلخیص را متوجه شود و دچار اشتباه و یا اتلاف وقت و هزینه نگردد. (لازم به ذکر است که طبعاً پس از معلوم شدن هدف تلخیص ، فواید و ضرورت آن نیز بدست می­آید )

دانلود فایل کامل با حجم ۲۲۷ KB[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : شيوه نامه ها
ن : عبدالهی
ت : سه شنبه, ۸ فروردین ۱۳۹۶
روش مباحثه

۲۶۷۸۳۸

مباحثه کلمه‌ای عربی از ماده «ب ـ ح ـ ث» و باب مفاعله به معنای بحث دو سویه است. این کلمه در عربی، مباحَثـَه به فتح حاء و ثاء تلفظ می‌شود؛ اما در فارسی مباحِثِه به کسر آن دو حرف تلفظ می‌گردد.
مباحثه در حوزه ها اهمیتی کمتر از مطالعه و حتی تلمذ در محضر استاد ندارد چه آنکه یکی از ارکان یادگیری دروس به حساب آمده و به قطع یکی از امتیازات بزرگ حوزه های علمیه است که بسیاری از مراکز علمی دنیا از آن بی بهره اند و موجب تثبیت مطالب در ذهن و رفع ابهام های درس و جوشش فکری افراد می گردد .
با بیان تعریف ضرورت و موضوع مباحثه ، غایت و اهداف آن هم مشخص می شود . صحنه مباحثه در حقیقت ، ایجاد یک فضای فرهنگی بالنده و شایسته است که در آن دو یا چند فرد به بیان دیدگاههای خود ، حول موضوع واحد و نقد دیدگاههای طرف مقابل می پردازند . شرط کارآمدی این رویارویی آن است که آداب و شرایط مباحثه مهیا گردیده ، طرفین از جاده انصاف و سلوک بر سبیل صواب خارج نشوند ، لذا حاصل این اقدام آن خواهد بود که طرفین، خود را به تأمل جدی و علمی ، درباره موضوع مورد بحث فرا می خواند و به سیر تکاملی مفاهیم بحث شده و رهایی از رکود علمی کمک می نمایند.

دانلود فایل با حجم ۵۵۹ KB[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : شيوه نامه ها
ن : عبدالهی
ت : دوشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۵
 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.