بررسی علل ماندگاری حادثه کربلا

از جمله نهضت های بزرگ تاریخی که به عنان یک اسطوره جاودان در تاریخ بشریت رخ نمایی می کند نهضت عاشورا است. محققان بسیاری تلاش کرده اند تا با کاویدن این حادثه بزرگ به رمز ماندگاری آن پی ببرند و در این میان آثار زیادی را بوجود آورده اند که به برسی ابعاد مختلف نهضت امام حسین (علیه السلام) می پردازد یکی از مهم ترین منابع تحقیق در مورد این نهضت مراجعه به سخنان ارزشمند رهبر نهضت و امام حسین (علیه السلام) است. از جملات مشهور امام که به علت قیام اشاره می فرماید این جمله است «انا خرجت لطلب الاصلاح فی امه جدی» و یا می فرماید « فان السنته قد امیت و ان البدعه قد احبیت» با این کلام دو هدف عمده نهضت را بیات می کند:
۱ . نفی و نقد آنچه به نام اسلام  مطرح بود.
۲ . اثبات و احیای آنچه از اسلام به نسیان و فراموشی سپرده شده بود. می توان گفت که این نهضت بر مبنای آموزه های قرآنی تدارک دیده شده و آموزه های قرآن به گونه ای است که همیشه مورد نیاز بشر خواهد بود و همیشگی است پس نهضت عاشورا در ماهیت خود آموزه هایی قرآنی را دنبال می کند پس جاویدان و همیشگی خواهد بود.
از جمله آموزه های دیگر قرآن به گونه ای است که همیشه مورد نیاز بشر خواهد بود و همیشگی است پس نهضت عاشورا هم در ماهیت خود آموزه های قرآنی را دنبال می کند پس جاویدان و همیشگی خواهد بود. از جمله آموزه های دیگر قرآن که موجب جاودانگی عمل گردد اخلاص در عمل است. همانگونه که در قرآن کریم در مورد رمز موفقیت حضرت یوسف در پیکار با نفس به اخلاص اشاره می نماید. در نهضت عاشورا آنچه در لحظه لحظه این واقعه خود نمایی می کند اخلاص است. اخلاصی که از رهبر نهضت سرچشمه می گیرد و به تمامی عناصر دیگر این واقعه سرایت می کند. از سر چشمه اخلاص آن حضرت اصولی به نهضت تزریق می شودکه موجب ماندگاری نهضت می شود:
۱ .  اصل خدا ترسی و عدم ترس از غیر خدا
۲ . اصل تحقق محوری و حق طلبی
۳ . اصل حریت و آزادگی
۴ . اصل پارسایی و وارستگی
۵ . اصل عدالت خواهی و ظلم ستیزی
۶ . اصل نفی ظلم و ظلم ستیزی
۷ . ایثار و از خود گذشتگی
اما آنچه را می توان به عنوان اصول قرآنی موثر در ماندگاری نهضت عاشورا مورد اشاره قرار داد عبارتند از:
۱ . اعتقاد به مبدأ و یگانگی خداوند
۲ . اعتقاد به معاد و یوم الجزاء
۳ . اعتقاد به رسالت حضرت ختمی مرتبت و دفاع از رسالت
۴ . توجه به اصل امامت و ولایت
۵ . گذشتن از خویشتن و جهاد در راه خدا در نهضت امام حسین (علیه السلام) بعضی از اتفاقات و حوادث نیز در ماندگاری نهضت امام (علیه السلام) تاثیر داشته است که عبارتند از:۱-مظلومیت جبهه حق و اوج قساوت اهل باطل  ۲- یگانه حادثه ای که توسط فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله) با این عظمت خلق شده است نهضت عاشورا است.  ۳ – مبتنی بودن قیام امام حسین (علیه السلام) بر اساس و اصول قرآنی به صورتی که از طرف جبهه حق کاملا دفاع بود در صورتی که جبهه مقابل به هیچ توان دفاع معنوی از عملکرد خود نداشت. ۴ – حضور شخصیت های بزرگواری چون امام سجاد حضرت زینب، حضرت عباس و به طور کلی کلیه شخصیت های اصلی این نهضت از اهل بیت رسول خدا بودند و این امر موجب جاودانگی نهضت شده است.
نهضت امام حسین (علیه السلام) دارای بار معنوی گسترده است ماهیت این نهضت آزادگی در برابر بردگی و ذلت و زیر بار ظلم نرفتن و مبارزه با ظلم و ستم، روح آدمیان را از بند هوا و هوس های خارجی و داخلی رها می کند و حتی مرگ را در سایه آزادگی بر خود پسندیده می داند. حضرت فرمودند! مرگ با عزت بهتر از حیات ذلیلانه است. و به خدا سوگند نه دست ذلت به آنان می دهم و نه چون بردگان تسلیم حکومت آنان می شوم و در واپسین لحظه های حیات هنگام حمله دشمن به قیام اهل حرم صدا می زنند. ای بردگان هوا و هوس اگر دین ندارید و از معاد نمی ترسید لااقل آزاده باشید یعنی حد اقل اصول انسانی را رعایت کنید.

گرداورنده: کمال عباسی[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره
ن : عبدالهی
ت : شنبه, ۸ مهر ۱۳۹۶
درس ها و پند ها از فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها)

main

انس فاطمه با تلاوت قرآن و اوج ایمانش

امام باقر علیه السلام: نقل فرموده اند که رسول خدا سلمان را به خانه ی فاطمه علیهاالسلام فرستادند. او می گوید:« درب خانه، توقفی کردم تا سلام عرض کنم در این هنگام شنیدم که فاطمه از داخل خانه، قرآن می خواند و آسیاب در بیرون از بیت، در حرکت بود و هیچ انیس در نزد فاطمه نبود.» در آخر روایت آمده است که رسول خدا چون این مطلب را از سلمان شنید، تبسم کرد و فرمود:« ای سلمان! خداوند قلب دخترم فاطمه و جوارح وی تا سر او را مملو از ایمان به خویش گردانیده است؛ او چون خود را از برای عبادت و اطاعت خداوند فارغ گردانید، خداوند هم فرشته ای- و در روایت دیگری جبرئیل- را فرستاد و آسیاب را برای او گردانید و خداوند مشکل دنیا و آخرت او را کفایت فرموده است.»

دانلود فایل با حجم ۲۱۳ KB[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره, مقالات
ن : عبدالهی
ت : سه شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۵
حضرت زهرا چگونه بودند(ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا)

 ۹۵۱۱

حضرت فاطمه (سلام الله علیها) سرور زنان عالمیان و مایه ی مباهات خداوند و پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می باشند. ایشان بهترین زنان در اطاعت و عبادت از خداوند می باشند به گونه ای که در وصف ایشان روایت های بسیاری از بزرگان و معصومین نقل شده است.هنگامی ایشان در پیشگاه خداوند به عبادت می ایستادند خداوند به ملائکه می فرمودند: بنگرید به فاطمه (سلام الله علیها) سرور همه ی زنان و کنیزان که با چه روح معنوی و حضور قلب در برابر من ایستاده است. ایشان از بهترین زنان در امر شوهر داری بودند و همیشه محکم ترین همراه و پشتیبان ولایت بر حق حضرت علی (علیه السلام) بودند، و هیچ گاه باعث خشم و ناراحتی همسر خویش نگشتند و حضرت علی به ایشان  فوق العاده علاقمند بودند و از ایشان راضی بودند به گونه ای که بعد از به خاک سپردن پیکر فاطمه (سلام الله علیها)، حضرت علی(علیه السلام) رو به خداوند فرمودند: خدایا من از دختر پیامبر راضی هستم. ایشان با توجه به سفارش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) از بهترین زنان در امر تربیت فرزندان بودند و برای آن ها نام نیکو برگزیدند و آن ها را به بهترین صفات اخلاقی آراستند. در وصف صفات اخلاقی حضرت زهرا میتوان از عفت، حیا، محبت  و مهربانی ایشان نسبت به پدر و همسر و فرزندان و اطرافیان سخن گفت.

گردآورنده: محمد جواد احمد خانی، ابوالفضل نوریان[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره
ن : عبدالهی
ت : شنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.