نگاهی به زندگی حضرت فاطمه(سلام الله علیها)

حضرت زهرا در بیستم جمادی الثانی چشم به جهان گشود. بعضی گفته اند روز جمعه سال دوم بعثت بوده است و بعضی از جمله علامه مجلسی گفته اند پنج سال بعد از بعثت بوده است که آن حضرت از مادرش حضرت خدیجه متولد شدند و در هنگام تولد حضرت فاطمه چهار تن از زنان بهشتی در کنار حضرت خدیجه بودند. ساره زوجه حضرت ابراهیم، آسیه و حضرت مریم و کلثوم خواهر موسی بن عمران.
حضرت فاطمه پاک و پاکیزه فرود آمد  و نور او در زمین ساطع گردید و خانه کعبه را روشن گردانید و در مشرق زمین و مغرب زمین موضعی نماند مگر آن که از نور فاطمه روشن گردید.
حضرت صادق فرمود: حضرت فاطمه دارای ۹ اسم در نزد پروردگار است:
۱ . فاطمه (آنکه از آتش جهنم به دور است)
۲ . صدیقه (معصومه)
۳ . مبارکه (صاحب برکت)
۴ . طاهره (پاکیزه)
۵ . زکیه (رشد کننده در کمالات)
۶ . راضیه (راضی به قضای الهی)
۷ . محدثه (ملائکه با او سخن می گویند)
۸ . مرضیه (مورد پسند خدا)
۹ . زهرا (نورانی)
امام حسن عسگری(علیه السلام) فرمودند: «هی حجه علینا: او بر ما حجت است».
از کنیه های معروف آن حضرت ام ابیها می باشد که حکایت از علاقه شدید رسول خدا به ایشان و علاقه ایشان به رسول خدا را می رساند. این لقب را پدر گرامیشان به آن حضرت دادند رسول اکرم بارها و بارها فاطمه (سلام الله علیه) را ستود و از او تجلیل کرد و در مواقع بسیار می فرمود «پدرش به فدایش باد و گاه خم می شد و دست او را می بوسید». به هنگام سفر از آخرین کسی که خداحافظی می نمود فاطمه علیهاالسلام بود و به هنگام بازگشت به اولین محلی که وارد می شد خانه او بود.
عامه محدثین و مسلمانان از هر مذهب و با هر عقیده ای، این کلام را نقل نموده اند که حضرت رسول فرمود:«فاطمه پاره تن من است هر کس او را بیازارد مرا آزرده است».
صدیقه کبری خواستگاران فراوانی داشت. نقل است که عده ای از نامداران صحابه از او خواستگاری کردند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به آن ها فرمود: که اختیار فاطمه در دست خداست. بنابر آنچه انس بن مالک نقل نموده است عده ای دیگر از میان نامداران مهاجرین، برای خواستگاری فاطمه (سلام الله علیه) به نزد پیامبر آمدند و گفتند حاضرم برای این وصلت مهر سنگینی را تقبل نمایم. رسول خدا هم چنان مسأله را به نظر خداوند موکول می نمود تا سرانجام جبرئیل بر پیامبر نازل شد و گفت: ای محمد خدا بر تو سلام می رساند و می فرماید فاطمه را به عقد علی در آورد.
خداوند علی را برای فاطمه و فاطمه را برای علی پسندیده است و چنین بود که پیامبر(صلی اله علیه و آله) فرمود: اگر علی(علیه السلام) نبود فاطمه همتایی نداشت.
حضرت فاطمه(سلام الله علیه) با مهریه ای اندک بر خلاف رسوم جاهلی که مهریه بزرگان بسیار بود به خانه امام علی (علیه السلام) قدم گذارد. ثمره این ازدواج مبارک پنج فرزند با نام های حسن، حسین، زینب، ام کلثوم و محسن( که در جریان وقایع پس از رحلت پیامبر (ص) سقط شد) بود.
فاطمه (سلام الله علیه) را ام الائمه می نامند چرا که امامان شیعه به غیر از علی (علیه السلام) از فرزندان آن حضرت هستند.
حضرت زهرا پس از رحلت پیامبر غرق در سوگ و ماتم بودند، هنگامی که زنان مدینه علت غم و اندوه او را جویا شدند در جواب آنان صراحتا اعلام نمود که محزون فقدان رسول خدا و مغموم غصب حق وصی اوست. از ستم های بزرگ در حق آن حضرت که پس از ارتحال پیامبر در حق فاطمه (سلام الله علیه) روا داشته شد مسأله فدک بود. فدک قریه ای بود که تا مدینه حدود ۱۶۵ کیلومتر فاطمه داشت دارای چشم ای جوشان و نخل های فراوان خرماست و سرزمین حاصلخیزی بوده است. این قریه متعلق به یهودیان بود که با مصالحه و بدون جنگ به پیامبر بخشیدند و طبق دستور قرآن در چنین حالتی ملک شخصی پیامبر است که پیامبر آن را به فاطمه بخشید. بعد از رحلت پیامبر خلیفه اول با کمک خلیفه دوم فدک را از فاطمه غصب کردند و به شکایت فاطمه هم توجهی نکردند.

گردآورنده: سید مهدی علوی[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره
ن : عبدالهی
ت : پنج شنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
درس ها و پند ها از فاطمه ی زهرا (سلام الله علیها)

main

انس فاطمه با تلاوت قرآن و اوج ایمانش

امام باقر علیه السلام: نقل فرموده اند که رسول خدا سلمان را به خانه ی فاطمه علیهاالسلام فرستادند. او می گوید:« درب خانه، توقفی کردم تا سلام عرض کنم در این هنگام شنیدم که فاطمه از داخل خانه، قرآن می خواند و آسیاب در بیرون از بیت، در حرکت بود و هیچ انیس در نزد فاطمه نبود.» در آخر روایت آمده است که رسول خدا چون این مطلب را از سلمان شنید، تبسم کرد و فرمود:« ای سلمان! خداوند قلب دخترم فاطمه و جوارح وی تا سر او را مملو از ایمان به خویش گردانیده است؛ او چون خود را از برای عبادت و اطاعت خداوند فارغ گردانید، خداوند هم فرشته ای- و در روایت دیگری جبرئیل- را فرستاد و آسیاب را برای او گردانید و خداوند مشکل دنیا و آخرت او را کفایت فرموده است.»

دانلود فایل با حجم ۲۱۳ KB[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره, مقالات
ن : عبدالهی
ت : دوشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
بررسی علل ماندگاری حادثه کربلا

از جمله نهضت های بزرگ تاریخی که به عنان یک اسطوره جاودان در تاریخ بشریت رخ نمایی می کند نهضت عاشورا است. محققان بسیاری تلاش کرده اند تا با کاویدن این حادثه بزرگ به رمز ماندگاری آن پی ببرند و در این میان آثار زیادی را بوجود آورده اند که به برسی ابعاد مختلف نهضت امام حسین (علیه السلام) می پردازد یکی از مهم ترین منابع تحقیق در مورد این نهضت مراجعه به سخنان ارزشمند رهبر نهضت و امام حسین (علیه السلام) است. از جملات مشهور امام که به علت قیام اشاره می فرماید این جمله است «انا خرجت لطلب الاصلاح فی امه جدی» و یا می فرماید « فان السنته قد امیت و ان البدعه قد احبیت» با این کلام دو هدف عمده نهضت را بیات می کند:
۱ . نفی و نقد آنچه به نام اسلام  مطرح بود.
۲ . اثبات و احیای آنچه از اسلام به نسیان و فراموشی سپرده شده بود. می توان گفت که این نهضت بر مبنای آموزه های قرآنی تدارک دیده شده و آموزه های قرآن به گونه ای است که همیشه مورد نیاز بشر خواهد بود و همیشگی است پس نهضت عاشورا در ماهیت خود آموزه هایی قرآنی را دنبال می کند پس جاویدان و همیشگی خواهد بود.
از جمله آموزه های دیگر قرآن به گونه ای است که همیشه مورد نیاز بشر خواهد بود و همیشگی است پس نهضت عاشورا هم در ماهیت خود آموزه های قرآنی را دنبال می کند پس جاویدان و همیشگی خواهد بود. از جمله آموزه های دیگر قرآن که موجب جاودانگی عمل گردد اخلاص در عمل است. همانگونه که در قرآن کریم در مورد رمز موفقیت حضرت یوسف در پیکار با نفس به اخلاص اشاره می نماید. در نهضت عاشورا آنچه در لحظه لحظه این واقعه خود نمایی می کند اخلاص است. اخلاصی که از رهبر نهضت سرچشمه می گیرد و به تمامی عناصر دیگر این واقعه سرایت می کند. از سر چشمه اخلاص آن حضرت اصولی به نهضت تزریق می شودکه موجب ماندگاری نهضت می شود:
۱ .  اصل خدا ترسی و عدم ترس از غیر خدا
۲ . اصل تحقق محوری و حق طلبی
۳ . اصل حریت و آزادگی
۴ . اصل پارسایی و وارستگی
۵ . اصل عدالت خواهی و ظلم ستیزی
۶ . اصل نفی ظلم و ظلم ستیزی
۷ . ایثار و از خود گذشتگی
اما آنچه را می توان به عنوان اصول قرآنی موثر در ماندگاری نهضت عاشورا مورد اشاره قرار داد عبارتند از:
۱ . اعتقاد به مبدأ و یگانگی خداوند
۲ . اعتقاد به معاد و یوم الجزاء
۳ . اعتقاد به رسالت حضرت ختمی مرتبت و دفاع از رسالت
۴ . توجه به اصل امامت و ولایت
۵ . گذشتن از خویشتن و جهاد در راه خدا در نهضت امام حسین (علیه السلام) بعضی از اتفاقات و حوادث نیز در ماندگاری نهضت امام (علیه السلام) تاثیر داشته است که عبارتند از:۱-مظلومیت جبهه حق و اوج قساوت اهل باطل  ۲- یگانه حادثه ای که توسط فرزند پیامبر (صلی الله علیه و آله) با این عظمت خلق شده است نهضت عاشورا است.  ۳ – مبتنی بودن قیام امام حسین (علیه السلام) بر اساس و اصول قرآنی به صورتی که از طرف جبهه حق کاملا دفاع بود در صورتی که جبهه مقابل به هیچ توان دفاع معنوی از عملکرد خود نداشت. ۴ – حضور شخصیت های بزرگواری چون امام سجاد حضرت زینب، حضرت عباس و به طور کلی کلیه شخصیت های اصلی این نهضت از اهل بیت رسول خدا بودند و این امر موجب جاودانگی نهضت شده است.
نهضت امام حسین (علیه السلام) دارای بار معنوی گسترده است ماهیت این نهضت آزادگی در برابر بردگی و ذلت و زیر بار ظلم نرفتن و مبارزه با ظلم و ستم، روح آدمیان را از بند هوا و هوس های خارجی و داخلی رها می کند و حتی مرگ را در سایه آزادگی بر خود پسندیده می داند. حضرت فرمودند! مرگ با عزت بهتر از حیات ذلیلانه است. و به خدا سوگند نه دست ذلت به آنان می دهم و نه چون بردگان تسلیم حکومت آنان می شوم و در واپسین لحظه های حیات هنگام حمله دشمن به قیام اهل حرم صدا می زنند. ای بردگان هوا و هوس اگر دین ندارید و از معاد نمی ترسید لااقل آزاده باشید یعنی حد اقل اصول انسانی را رعایت کنید.

گرداورنده: کمال عباسی[ ادامه مطلب ] | [ موضوع ] : تاریخ و سیره
ن : عبدالهی
ت : شنبه, ۸ مهر ۱۳۹۶
 
 
  آقا " تقصیر " شما نیست ... که " تصویر "شما نیست من آیینه ای پر شده از گرد و غبارم ..!  
 
محمد بن حسن عسکری (عج) آخرین امام از امامان دوازده گانه شیعیان است. در ١۵ شعبان سال ٢۵۵ هـ.ق در سامرا به دنیا آمد و تنها فرزند امام حسن عسکری (ع)، یازدهمین امام شعیان ما است. مادر آن حضرت نرجس (نرگس) است که گفته اند از نوادگان قیصر روم بوده است. «مهدی» حُجَت، قائم منتظر، خلف صالح، بقیه الله، صاحب زمان، ولی عصر و امام عصر از لقبهای آن حضرت است.